Выбрать главу

poredak Morskog naroda Gospa od brodovlja Ata’an Mijera vlada Ata’an Mijerama, Morskim narodom. Njoj pomažu vetrotragačice gospi od brodovlja i majstor sečiva. Pod njom je klan gospi od talasa, svaka sa svojom vetrotragačicom i majstorom mača. Ispod svake gospe od talasa jeste gospa od jedara (zapovednica broda) njenog klana kojoj pomaže njena vetrotragačica i tovarmajstor. Vetrotragačica gospe od brodovlja nadređena je svim vetrotragačicama klana gospi od talasa, a one su imaju vlast nad vetrotragačicama sopstvenog klana. Takođe, majstor sečiva nadređen je svim majstorima mača, a ovi imaju vlast nad tovarmajstorima svojih klanova. Kod Morskog naroda položaj nije podložan nasleđivanju. Gospa od brodovlja se doživotno bira na taj položaj, a biraju je Prvih dvanaest Ata’an Mijera – dvanaest najstarijih iz klana gospi od talasa. Klan gospi od talasa bira dvanaest najstarijih gospi od jedara, jednostavno nazvan Prvih dvanaest. Isti naziv se upotrebljava za određivanje najstarijih gospi od jedara u bilo kom okruženju. Takođe, ona može biti uklonjena s tog položaja jednoglasnom odlukom Prvih dvanaest njenog klana. U suštini, svako osim gospe od brodovlja može biti svrgnut sa svog položaja na niži, čak do običnog pomorca, zbog neispunjavanja dužnosti, kukavičluka ili drugih zločina. Takođe, vetrotragačica gospe od talasa ili gospe od brodovlja koja umre moraće da služi ženama nižeg položaja, dok će ona na dan kada skine svoje više počasti pasti na najniži mogući položaj i postati ravna učenici koja je tek postala vetrotragačica. Ata’an Mijere koje su se sve doskora služile najrazličitijim sredstvima i ometale svako približavanje Aes Sedai, svesne su da žene koje usmeravaju imaju znatno duži životni vek od običnih ljudi, mada je život na moru opasan toliko da retko kada prožive čitav svoj vek, te stoga znaju da neka vetrotragačica može napredovati i nazadovati mnogo puta pre nego što umre.

Povratak V. Korin.

Predvodnici V. Hailene.

prisiljavanje Kada neko obdaren sposobnošću da usmerava koristi koliko god može Jedne moći i neprekidno duže usmerava, brže uči i brže stiče snagu. Aes Sedai ovo nazivaju prisiljavanjem ili siljenjem i izbegavaju da to čine s polaznicama i Prihvaćenima zbog toga što postoji opasnost da umru ili pregore.

Prorok Zvaničnije, Prorok gospodara Zmaja. Nekada je bio poznat kao Masema Dagar, šijenarski vojnik koji je doživeo prosvetljenje i zaključio kako je pozvan da širi reč o Zmajevom ponovnom rođenju. On veruje kako ništa – ništa! – nije bitnije nego priznavanje Ponovorođenog Zmaja kao otelotvorenja Svetlosti i od spremnosti da se odgovori kada Ponovorođeni Zmaj pozove, a on i njegovi sledbenici spremni su da pribegnu svemu kako bi ostale primorali da pevaju hvalospeve Ponovorođenom Zmaju. Oni koji to odbiju obeleženi su za ubijanje, a oni koji sporo prihvataju mogu završiti izbičevani, sa spaljenim domovima i trgovinama. Odbacivši svako ime izuzev naziva „Prorok“, izazvao je rasulo u većem delu Geldana i Amadicije, koji su uglavnom bili pod njegovom vlašću. Kada je otišao, Seanšani su uspostavili red u Amadiciji i Visokom krunskom savetu. Udružio se s Perinom Ajbarom, poslanim da ga dovede do Randa, i iz nepoznatih razloga ostao s njim iako to podrazumeva odlaganje njegovog sastanka s Ponovorođenim Zmajem. Prati ga najgori ološ sastavljen od muškaraca i žena; ako to nisu bili kada ih je privukla njegova harizma, svakako su to postali pod njegovim uticajem.

prvi razbirač Titula glave Belog ađaha koju sada nosi Firejna Nihren, Aes Sedai iz Bele kule. Firejna Sedai jeste jedna od ukupno dve glave ađaha koje trenutno sede u Dvorani Kule.

prvi tkač Titula glave Žutog ađaha koju sada nosi Suejna Dragand u Beloj Kuli. Suejna Sedai je jedna od ukupno dve glave ađaha koje trenutno sede u Dvorani Kule. Među pobunjenicama, ovaj položaj ima Romanda Kasin.

Rijagel Na Starom jeziku „oni koji se vraćaju kući“. Drugi naziv za Seanšane što su se vratili u zemlje koje je nekada držao Artur Hokving. V. i Koriti, Hailene.

Ruka Kod Seanšana, Ruka se odnosi na glavnog pomoćnika ili nekoga u hijerarhiji carskih zvaničnika. Caričina Ruka pripada prvom staležu, dok niže Ruke pripadaju nižim staležima. Neke Ruke rade u tajnosti, kao na primer one koje rukovode Tragačima i Osluškivačima; druge se prepoznaju po tome što pokazuju svoj stalež time što na odeći imaju izvezen odgovarajući broj zlatnih šaka.

Seandar Prestonica Seanšanskog carstva, u severoistočnom delu kontinenta, i najveći je grad u Carstvu.

sei’mosiev Na Starom jeziku „spuštene oči" ili „oborene oči“. Među Seanšanima, kada se za nekoga kaže da je postao sei’mosiev, znači da je izgubio obraz. V. i sei’taer.

sei’taer Na Starom jeziku znači „ravan pogled" ili „prav pogled“. Medu Seanšanima, to se odnosi na čast ili obraz, to jest mogućnost da nekoga pogledaš pravo u oči. Takođe, moguće je da se bude sei’taer ili da se poseduje sei’taer, u značenju da neko ima čast ili obraz, ali isto tako da se sei’taer dobije ili izgubi. V. i sei’mosiev.

Sisnera, Darlin Visoki lord Tira, isprva među pobunjenicima protiv Ponovo rođenog Zmaja, ali sada mu služi kao domostrojitelj.

sođin Najbliži prevod sa Starog jezika bio bi „uzvišen među najnižima“, mada ga neki prevode u značenju „i nebo i dolina“, između ostalih mogućnosti. So’đin je naziv koji Seanšani koriste za nasledne više sluge. Oni su da’kovejl – vlasništvo – no zauzimaju prilično važne, a često i moćne položaje. Čak i Krv vodi računa o tome kako se ponaša u blizini carskog so’đina, a caričinim so’đinima obraća se kao što bi se obratilo i njoj samoj. V. i Krv, da’kovejl.

Spremište Odeljenje biblioteke u Kuli. Zvanično postoji dvanaest spremišta i u svakom stoje knjige i zapisi o određenoj temi ili njoj bliskim pitanjima. Postojanje trinaestog spremišta, koje sadrži tajne spise, izveštaje i istorijske zapise, poznato je samo nekolicini Aes Sedai – pristup mu imaju samo Amirlin Tron, Čuvarka hronika i Predstavnice u Dvorani Kule, kao i bibliotekarke koje održavaju spremišta.

srce Osnovna organizaciona jedinica Crnog ađaha, u suštini ćelija. Srce čine tri sestre od kojih svaka poznaje samo još jednu sestru iz Crnog ađaha, a ta ostaje nepoznanica ostalim dvema.

Srodnice Čak i za vreme Troločkih ratova, skoro dve hiljade godina (otprilike 1000-1350. p.s.), Bela kula je nastavila da održava svoja merila, odstranjujući iz nje žene koje nisu uspele da ih dosegnu. Jedna grupa takvih žena, plašeći se da se usred ratova vrati kući, pobegla je u Baraštu (u blizini današnjeg Ebou Dara), u to vreme mesto najudaljenije od borbi. Nazvavši sebe Srodnicama, nastavile su da se skrivaju i pružaju utočište ostalim odstranjenim ženama. S vremenom ih je to što su prilazile ženama kojima je naloženo da napuste Kulu dovelo u dodir i s pobeguljama, i, mada pravi razlozi za to verovatno nikada neće biti otkriveni, Srodnice su počele da primaju i pobegulje. Veoma su se trudile da ove devojke ne otkriju ništa o Srodnicama sve dok ne bi bile sigurne da se Aes Sedai neće obrušiti na njih i vratiti ih nazad. Na kraju krajeva, svi su znali da pobegulje bivaju uvek uhvaćene, pre ili kasnije, a srodnice su znale da će, ukoliko se ne budu držale u tajnosti, i same biti oštro kažnjene.